Obec ležící za vysokým břehem řeky Odry stojí pravděpodobně na místě původní slovanské osady předkolonizačního původu. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1288. Zábřeh doznal zásadního rozvoje po založení železáren v sousedních Vítkovicích a po výstavbě železniční vlečky mezi Svinovem a Vítkovicemi, čímž byla odstartována éra zakládání továren a výrobních fabrik v okolí dráhy. Největšího stavebního rozvoje se Zábřeh dočkal ve 20. století. Od roku 1921 vznikala velká zahradní čtvrť Zábřeh-Družstvo, po druhé světové válce probíhala výstavba sídliště Stalingrad a od roku 1960 byla na katastru Zábřehu budována část panelového sídliště Jižní Město.
Nevíme, zda byl Vojtěch Martínek častým návštěvníkem Zábřehu nad Odrou, ale jistě jím často procházel a projížděl, neboť velkou část svého života žil v sousední Hrabůvce. Je však možné, že se prostředím Zábřehu inspiroval při vytváření literárního prostoru v díle Jizva na tváři (1946). Poměrně lehce zde identifikujeme tramvajovou linku, která jezdila od roku 1929 z nynějšího Mírového náměstí ve Vítkovicích po Zengrově ulici (dnes úseky ulic Zengrova a Rudná). Tramvaj projížděla od vítkovických závodů přes Jeremenkovu ulici a pokračovala po ulicích Šalounova, Lidická a Zengrova, kde se proplétala mezi výstavnými domy, až zabočila do ulice Zengrova. Po ní pokračovala kolem nižší zástavby směrem k Zábřehu. Na samé hranici katastrů míjela Josefínskou a Sirotčí kolonii. V popisu také narážíme na zmínku o lese, který můžeme ztotožnit s Bělským lesem, za nímž jsou už vidět vrcholky Beskyd:
Tramvaj vesele cinkala a šustěla po kolejích. Chlapecky se rozbíhala do ulic a kdykoli podtrhla čáru drátů modrým plamínkem, vypadalo to jako klukovská nezbednost: barevnými tužkami se načmárnou po plotech a sloupech kmitavé pruhy pro nic jiného, jen pro okamžik uvolněné rozpustilosti.
Jak by mohlo být jinak: v těch místech byly oba tramvajové vozy už daleko ze středu velkého průmyslového města, už proletěly naplněnými ulicemi a vedle komínů, rachotících dílen, hlomozících povozů, už se rozloučily s výkladními skříněmi i okny kanceláří. Proběhly natlačenými dělnickými koloniemi s řadami jednotvárných červených domků a zamířily k vilkové čtvrti – a to bylo, jako by chlapce pustili z dusných světnic do polí a mezi zahrádky. Tam v tom shluku pestrých, zdobných rodinných domků přestávala přísnost úřadů i dravý spěch fabrik, tam se uvolnila únavná pravidelnost ulic: každá ta vilka se strojila jinak, jedna si nasadila svítivý klobouček střech a jiná zablýskla zelenými okenicemi, jedna se pošetile chlubila věžičkami a lomenými zdmi, jiná chtěla být jak roztomilá krychlička mezi třásněmi stromů. Ale žádná z nich nechtěla vyskočit na okraj chodníku a omrzele se dívat do ulice, každá před sebe kladla jako ochrannou hráz mříže, ploty a stromové vojáčky, v dubnovém slunci jenom lehce pokropené zelenými skvrnami. (…) Když tramvaj přicinká v tato místa, už jako by nadobro město opustila. Za ulicí se už táhnou pruhy polí, za nimi se pozdvihne roztřesená hráz lesa a daleko na obzoru se rýsují vlny hor, nyní v dubnovém slunci tak jasně modré a přímo pastelově půvabné.
(Jizva na tváři 1946, s. 7)
Zábřežské prostředí můžeme identifikovat přesně v krátkém místopisném textu s názvem U Odry (1938), který vznikl v reakci na zábor Sudet po mnichovské konferenci. Martínek jasně naznačuje, odkud se dívá do zabraného území – bylo to na lukách mezi Zábřehem a Výškovicemi:
Vidíš Polanku, vidíš domky sedláků, chalupníků, stranou je Svinov i s vysokými stožáry rozhlasovými, dále sousedské Klimkovice, a tak bys mohl jít dědinu za dědinou až k Opavě a všude bys slyšel jen naši mluvu, tak jak mluvili staříci a prastaříci, všude tam bys chodil krajinami, kde seděli tvoji bratři, příbuzní, přátelé od nepaměti, krajinami pracovitých lidí a veselých děvuch.
(U Odry 1938. s. 9)
PLP
Portál vznikl u příležitosti 60. výročí úmrtí Vojtěcha Martínka, a to ve spolupráci Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě a Centra regionálních studií Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Obrazový materiál poskytlo především Slezské zemské muzeum, Památník Petra Bezruče v Opavě (fond Vojtěch Martínek).
Koordinace a koncepce projektu: Monika Oravová
Redakce: Jakub Ivánek, Monika Oravová
Autoři textů: Jakub Ivánek (JI), Jan Malura (JM), Lukáš Pěchula (LP), Roman Polách (RP), Petr Lexa Přendík (PLP), Svatava Urbanová (SU)
Portál vznikl v rámci projektu Deset tváří Vojtěcha Martínka, který finančně podpořilo Statutární město Ostrava a Ministerstvo kultury ČR.